Patron bursy

STARTY DLA BOGA I OJCZYZNY

Ks. Władysław Gurgacz

Jezuita, kapelan Polskiej Podziemnej Armii  Niepodległościowej (PPAN)

(1914 – 1949)

Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia w 1914 r. w Jabłonicy Polskiej koło Brzozowa. W wieku 17 lat, 4 sierpnia 1931r., wstąpił do Kolegium Jezuitów w Starej Wsi. Dwa lata później  złożył pierwsze śluby zakonne, a 24 sierpnia 1942 r. został wyświęcony na kapłana. Po święceniach ks. Gurgacz pełnił posługę na Willi w Starej Wsi, następnie został kapelanem szpitala w Gorlicach i Sióstr Służebniczek w Krynicy.

Od wiosny 1948 r. roztoczył opiekę duchową także nad antykomunistycznym oddziałem zbrojnym Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN), składającym się młodych partyzantów, których dobro leżało ks. Władysławowi na sercu. Partyzanci nazywali go „Ojcem”, sam zaś ksiądz przybrał pseudonim SEM – wywodzący się zapewne od inicjałów „SM”, którymi podpisywał malowane przez siebie obrazy. Inicjały
z kolei były skrótem od łacińskiego Servus Mariae – Sługa Maryi. W organizacji duchowny pełnił zwyczajną posługę kapłańską, odprawiał Msze św., spowiadał, wygłaszał pogadanki
i wykłady o tematyce religijnej, moralnej i społecznej. Rozstrzygał wszelkie wątpliwości moralne, jakie pojawiały się w związku z podejmowanymi działaniami. W lipcu 1949r. został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci.

14 września 1949r.  został zabity strzałem w tył głowy w więzieniu przy ul. Montelupich. Jego grób znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Postać ks. Władysława Gurgacza przez dziesiątki lat była zapomniana. 14 czerwca 2008r.  roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Dnia 18 października 2003 roku, dekretem Przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego Ks. dr Krzysztofa Dyrka SJ,  Władysław Gurgacz został ustanowiony patronem bursy. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście, o. prowincjał, oo. jezuici, przedstawiciele władz samorządowych, a także pamiętający osobę ks. Gurgacza żołnierze Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Tablicę pamiątkową odsłaniał jeden z ostatnich żyjących żołnierzy PPAN Henryk Ferenc.