6. MARCA rozpoczęliśmy kolejny Wielki Post. W Środę Popielcową odbyła się w Oratorium Msza św. z obrzędem posypania głów popiołem.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Wezwanie to słyszymy w czasie trwania Wielkiego Postu, a szczególnie wybrzmiewa ono w Środę Popielcową, podczas posypania głów popiołem. Gest ten jest momentem i znakiem wejścia człowieka na drogę spotkania z Bogiem. Główne przesłanie Wielkiego Postu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta, dlatego domagają się specjalnego przygotowania. Warto znaleźć czas na lekturę Pisma Świętego, na duchową lekturę, na osobistą i wspólnotową modlitwę. Warto pomyśleć nad swoim życiem w kontekście Ewangelii. Niewątpliwie pamiętajmy, że jest to okres, gdy w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o potrzebujących, o tych, których „życie nie rozpieszcza” i wymagają wsparcia drugiego człowieka, jego dobroci i hojności. Okazją do refleksji wielkopostnej są również odpowiednie teksty mszalne, kazania pasyjne, nabożeństwa Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowe. Wielki Post to również wezwanie do ponownej, bardziej intensywnej i twórczej miłości człowieka, przede wszystkim człowieka. Brak co jakiś czas obecności podobnego okresu w naszym życiu, brak tej świętej refleksji przynajmniej raz w roku, wcześniej czy później jest w stanie wyjałowić nas z naszego człowieczeństwa i z naszej wrażliwości na słowo Boga i obecność innych ludzi. Dla niejednego z nas może to być ostatni Wielki Post i ostatnia okazja do zmiany życia. Nie zmarnujmy jej, by tego życia nie przegrać, bo od niego zależy nasza wieczność.
Jeśli mowa o potrzebujących, to w tym roku Bursa włączyła się w akcję pomocy budowy Kościoła w dalekich Indiach „ JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – INDIE 2019”. W okresie trwania Wielkiego Postu wychowankowie mają możliwość rezygnacji z konkretnych przyjemności i przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy, na rzecz budowy Kościoła w wiosce Umniuh w północno – wschodnich Indiach i przekazania ich do specjalnie przygotowanej skarbony. Tym bardziej jest nam miło, bo koordynatorem tej akcji jest ks. Michał Zalewski SI, który pracował w Bursie przez ostatnie dwa lata i wraz z wolontariuszami wyjeżdża we wrześniu do Indii by własnoręcznie wspomagać budowę Świątyni.
WŁĄCZAMY SIĘ DO AKCJI
ZBUDUJMY KOŚCIÓŁ RAZEM!!!!